Naderwanie siatkówki oka – czym się charakteryzuje i jak je wyleczyć?

Naderwanie siatkówki oka – czym się charakteryzuje i jak je wyleczyć?

Czym jest odklejanie siatkówki oka? Sprawdź, czy nie dotyczy Twoich oczu!

Rozwarstwienie siatkówki charakteryzuje się oddzieleniem jej od leżących za nią struktur, czyli nabłonka barwnikowego i błony naczyniowej. Na samym początku naderwanie siatkówki oka występuje miejscowo, jednak w ciągu lat może dojść do całkowitego odklejenia się siatkówki. Niestety prowadzi to do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku, dlatego nie można tego lekceważyć. Odklejanie siatkówki oka ma kilka rodzajów: wysiękowe odwarstwienie siatkówki, trakcyjne odwarstwienie siatkówki oraz przedarciowe odwarstwienie siatkówki. Odpowiednia diagnoza jest w stanie zdziałać cuda!

Rozwarstwienie siatkówki – jakie objawy występują przy tej chorobie?

Jednymi z objawów odwarstwienia siatkówki są nagłe pogorszenie wzroku oraz pojawienie się różnego rodzaju przebłysków świetlnych czy czarnych punktów w polu widzenia. Są one bardzo łatwe do zignorowania, dlatego w dużej części przypadków naderwanie siatkówki oka jest po prostu lekceważone. Dopiero po pewnym czasie, kiedy zaczynają się pojawiać duże zaburzenia ostrości widzenia lub punktowe ubytki, osoby udają się do lekarza specjalisty. Niestety może się to skończyć najgorszym możliwym scenariuszem, jakim jest operacja. Dlatego, jeżeli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem okulistą.

Co zrobić w przypadku odwarstwienia siatkówki? Operacja jest jednym z rozwiązań!

Na odklejanie siatkówki oka bardzo duży wpływ ma czas. Najlepsze efekty przychodzą wtedy, kiedy zareaguje się maksymalnie w ciągu 24 godzin. W zależności od rodzaju odwarstwienia siatkówki wykorzystuje się zabiegi mikrochirurgiczne, takie jak: operacja wgłębiająca polegająca na wpukleniu gałki ocznej do środka oczodołu, pneumoretinopeksja oraz witrektomia, czyli usunięcie ciała szklistego razem z trakcjami, a w dalszej kolejności zastąpienie go gazem lub olejem silikonowym. Operacja to nic strasznego, szczególnie jeśli skorzystasz z usług profesjonalnego ośrodka medycznego.