Medytacja dla dzieci − wpływ procesu na rozwój i sposób życia podopiecznych

Medytacja dla dzieci − wpływ procesu na rozwój i sposób życia podopiecznych

Regularnie praktykowana medytacja wśród dzieci będzie wpływać zarówno na ich kondycję psychiczną, fizyczną, jak i rozwój emocjonalny. W najwyższym stopniu da gwarancję zrelaksowania się, uspokojenia oraz równowagi pomiędzy emocjami a ciałem. Rozwinie zdolność uważnego spoglądania na świat, ale również poprawi samopoczucie. Wszystkie te procesy zaprocentują w obecnym życiu, jako dziecka, ale dodatkowo i w dorosłym. Możliwość szczęśliwszego życia pojawi się naturalnie. Zostanie zachowana na długo, dzięki umiejętności dostrzegania każdego drobiazgu. Medytacja dla dzieci – od czego zacząć i czy naprawdę warto od najmłodszych lat?

Medytacja dla dzieci – początek procesu 

Zwykle dzieci posiadają predyspozycje do poznawania czegoś nowego. W zależności od temperamentu jednym przyjdzie to łatwiej, a innym nieco trudniej. Istotne jest, aby nie robić niczego na siłę. Tak samo jest z medytacją. Kiedy dziecko nie będzie chciało współpracować, nie warto naciskać. Samotne kontynuowanie technik mindfulness pozwoli na zaznajomienie się dziecka z procesem. Jeżeli będzie się przyglądało, z pewnością po jakimś czasie samo dołączy. Cierpliwość to prawdziwa cnota.

Medytacja dla dzieci może być inspirowana bajkami. Na stronach internetowych istnieje wiele filmików, które służą do odprężenia względem zasad czystego umysłu. Ich motywem przewodnim są znane, a przy tym lubiane bajki dla najmłodszych. Na rynku pojawiły się maskotki, które służą do przeprowadzenia przez proces medytacji. Gadające misie, które puszczają spokojną muzykę, są kolejnym sposobem na jeszcze mocniejsze zachęcenie dzieci do wspólnej medytacji.

Co daje medytacja dla dzieci?

Dziecięca medytacja została zbadana przez naukowców i stwierdzono, że najmłodsi, którzy uczestniczyli w sesjach, z większą chęcią dzielili się naklejkami oraz zabawkami z innymi lubianymi, a także mniej lubianymi dziećmi. Z kolei te, które nie brały udziału w procedurze, rozdawały zabawki tylko najbliższym przyjaciołom. Już z tego badania można wysnuć wnioski, że medytacja zwiększa świadomość i dobroć. Jest pomocna w wychowywaniu dzieci na życzliwe osoby, które dalej takie będą w dorosłości.